U današnjem svetu, zbog brzog i nezdravog načina života, dobra masaža postaje sve važnija metoda za opuštanje. Neophodna je za obnavljanje energije, održavanje fizičkog i mentalnog zdravlja i smanjenje stresa. Tokom godina, razvile su se razne tehnike i masažni hvatovi koje doprinose umeću masiranja, pružaju ljudima olakšanje i potpunu harmoniju uma i tela.
Table of Contents
ToggleMasažni hvatovi i međuhvatovi – osnovne tehnike
Masaža je terapeutska tehnika koja podrazumeva primenu različitih tehnika pritiska i manipulacije tkiva kako bi se postigla relaksacija i smanjila napetost. Tehnike masaže i masažni hvatovi variraju od nežnih i opuštajućih, sve do dubokih i terapijskih, koje su prilagođene individualnim potrebama i željama pojedinca.
U zavisnosti od vrste masaže, terapeut može da koristi različite masažne hvatove:
- Trljanje (Friction) – Podrazumeva nežno klizanje ruku po celom telu pacijenta kako bi se opustili mišići i podstakla cirkulacija. Može da se koristi kao početna i završna tehnika.
- Gnječenje (Petrissage) – Ova tehnika uključuje stiskanje i gnečenje mišića kako bi se smanjila napetost. Primenjuje se na posebnim mišićni grupama, najčešće na leđima, ramenima i vratu i jedna od masaža koja primenjuje ovu opuštajuću tehnkiku je i Osnovna tantra masaža.
- Glađenje (Effleurage) – Tehnika koja je vrlo slična trljanju, nežna tehnika koja se koristi za celo telo, na početku i na kraju masaže za dodatnu relaksaciju. Masaža koja se služi ovom tehnikom je Opuštajuća tantra. Ona spada u senzitivne masaže i sa njom se postiže potpuna harmonija duha i tela.
- Tapkanje (Percussion) – Ova tehnika podrazumeva brzo tapkanje ili lupkanje po telu. Najčešće se primenjuje na bokovima, leđima i ramenima.
- Duboki pritisak – Tehnika koja uključuje primenu snažnijeg pritiska na duboke slojeve mišića, najčešće leđa,vrata ili ramena, kako bi se smanjila hronična napetost, bol i stres.
- Pregib – Podrazumeva istezanje različitih mišića i zglobova i ovom tehnikom se poboljšava fleksibilnost.
- Kružno gnječenje – Kružno gnečenje i pritiskanje je odlično za brzo poboljšanje cirkulacije i opuštanje tela i najčešće se primenjuje na rukama, nogama i vratu. Jedna od masaža koja kombinuje primenu pritiska na telo je i Bambus tantra, koja opušta mišiće i čini da se osećate nežno i prijatno.
- Vibracije – Ova tehnika se koristi za brzo trešenje tela kako bi se mišići opustili i da bi se podstakla cirkulacija.
- Akupresura – Podrazumeva pritiskanje određene tačke na telu kako bi se olakšale različite tegobe i podstakla kompletna relaksacija.
- Rekondiciranje – Opisuje postupak koji se korisi za obnavljanje mišića i tela nakon povreda ili teškog fizičkog napora.
Kada terapeut izvodi niz ovih različitih masažnih tehnika tokom jedne masaže, koristi međuhvatove da bi glatko prešao iz jedne tehnike u drugu. Međuhvatovi pomažu da se održi kontinuitet i ravnoteža tokom masaže, a najbitnije jeste što klijentu omogućavaju postepeno i lagano prilagođavanje promena u pritisku i pokretima.
Svaka tehnika ima svoje specifične prednosti i može da se prilagodi različitim stanjima, poput ublažavanja hroničnog bola, opuštanja uma i tela ili poboljšavanja sportskih performansa, u zavisnosti od potrebe klijenta.
Da bi se postigao što bolji i efikasniji terapijski učinak, neophodno je posvetovati se sa stručnjakom oko pravog izbora tehnike masaže.
Važnost pravilnog izvođenja tehnika
Pravilno izvođenje manuelnih tehnika masaže i primena masažnih hvatova je veoma važno kako bi se postigao željeni rezultat, osigurala sigurnost klijenta i pružila kvalitetna usluga. Najvažnija stvar je da terapeuti imaju odgovarajuće obrazovanje, iskustvo i profesionalnost kako bi dejstvo masaže bilo što učinkovitije.
Postoji nekoliko ključnih razloga zašto je pravilno izvođenje masažnih hvatova važno, a to su:
- Pravilno izvođenje poboljšava efikasnost – Omogućava terapeutu da ciljano utiče na mišiće i tkiva i na taj način pomaže u smanjenju bolova, podstiče bolju cirkulaciju i opušta organizam.
- Smanjuje rizik od povreda – Nepravilno izvođenje masaže može da dovede do povreda kao što su istegnuće mišića ili oštećenje nerva i tkiva. Pravilno edukovani terapeuti znaju kako da primene tehnike masaže i svedu rizik od povreda na minimum.
- Dobija se garancija i udobnost klijenta – Nepravilni pokreti mogu da izazovu nelagodu i stres prilikom masiranja. Veoma je važno da se klijent oseća sigurno i udobno tokom masaže, onda kada terapeut primenjuje odgovarajuće tehnike masaže. Na taj način uspeh je zagarntovan i klijenti se rado vraćaju po još masažnih tretmana.
- Pruža zdravstvene benefite – Sa pravilnim izvođenjem poboljšavamo fleksibilnost tela, ublažavamo bolove i napetost i smanjujemo stres. Primenom odgovarajućih tehnika masaže i masažnih hvatova postiže se opšte blagostanje.
- Daje individualan pristup klijentu – Svaka osoba je posebna i zahteva drugačiji tretman. Pravilno izvođenje masaže zahteva prilagođavanje masažnih tehnika i hvatova potrebama klijenta i visoku edukaciju terapeuta koji će znati to da primeni.
Da bi se postigli terapeutski ciljevi, neophdono je dobro poznavanje i vladanje različitim tehnikama. Pravilno izvođenje masaže pokazuje profesionalni integritet i etiku terapeuta, a ukoliko želimo da zadobijemo poverenje naših klijenata, masaže uvek treba da se izvode na najboljem mogućem nivou.
Saveti za pravilno izvođenje tehnika masaže
Pravilno izvođenje tehnika masaže zahteva pažnju, veštine i osnovno razumevanje i poznavanje ljudskog tela. Bez obzira da li masirate sami sebe ili neku drugu osobu, postoje određeni saveti koje možete primeniti kako biste postigli štp bolje rezultate i izbegli povrede.
Kada je reč o masiranju sebe, važna je primena sledećih tehnika i saveta:
- Izaberite mirno i opuštajuće mesto
- Napravite sebi prijatnu atmosferu
- Dišite pravilno
- Fokusirajte se na problematična područja
- Koristite palčeve i vrhove prstiju za preciznu masažu
- Koristite dlanove i šake za primenu većeg pritiska
Kada govorimo o masaži drugih ljudi, važno je da znamo sledeće:
- Održavajte dobru komunikaciju sa osobom koju masirate
- Počnite uvek sa laganim zagrevanjem
- Koritite ravnomeran pritisak i radite postepeno
- Fokusrijate se na delove tela koji imaju teskobe
- Koristite razlučite masažne hvatove i poluhvatove
- Upotrebite ulja za masažu zarad boljeg klizanja ruku i manjeg trenja
Nakon masaže, uvek je veoma važno da osigurate da osoba koju ste masirali, ili vi sami, ima dovoljno vremena da se opusti i rehidrira. Masaža pomaže u oslobađanju toksina iz tela i dovodi naše telo i um u stanje potpune relaksacije.
Uz poštovanje svih gore navedenih saveta, masaža će zasigurno uvek biti posebno zadovoljavajuć i koristan tretman.
Značaj masažnih tehnika
Masaža predstavlja alat za očuvanje zdravlja i prevenciju stresa i njen uticaj na naše fizičko i psihičko zdravlje je veliko jer nam pomaže da održimo bolji kvalitet života.
Tehnike masaže su se razvijale tokom godina i postale su neizostavan deo našeg modernog života kada je reč o opuštanju i relaksaciji. Razumevajući i poznavajući različite tehnike i metode izvođenja masaže, lakše nam je da odaberemo odgovarajuću.